Kentsel Dönüşüm Hukuku

6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanunun yürürlüğe girmesiyle birlikte yeni bir disiplin olarak ortaya çıkan kentsel dönüşüm hukuku, gayrimenkul hukuku, sözleşmeler hukuku, idare hukuku ve imar hukuku gibi birçok farklı disiplinde uzmanlaşmayı gerektirmektedir.  Kentsel dönüşüm sürecinde uzman kadromuz ve tecrübemiz sayesinde, arsa sahiplerine, site ve bina yönetimlerine, yatırımcılara ve inşaat şirketlerine hukuki danışmanlık yapmakta ve ortaya çıkan uyuşmazlıkların giderilmesinde avukatlık hizmeti vermekteyiz.

Kentsel dönüşüm sürecinde ortaklık yapısının doğru kurulması projenin başarı ile tamamlanmasındaki en önemli aşamadır. Bu aşamada hukuk profesyoneli ve alanında uzman Kentsel Dönüşüm Danışmanı eşliğinde sürece dahil olunması son derece önemlidir. Sıklıkla belirtildiği üzere kentsel dönüşüm projelerinin temelinde “uzlaşma” yer almaktadır. Sözleşmenin her iki tarafında çıkarlarını en iyi şekilde koruması ve paylaşım oranlarının en iyi şekilde belirlenmesi ve paylaşım büyük bir doğruluk ve hakkaniyetle yapılması özelleşmiş uzmanlık gerekmektedir.

Kentsel dönüşüm hukuku kapsamında riskli yapıların tespiti, tahliyesi, yıktırılması iş ve işlemlerini engelleyenler hakkında, işlenen fiil ve halin durumuna göre Türk Ceza Kanunun ilgili hükümleri çerçevesinde Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulacağı Afet Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanunun 8.maddesinin 3. fıkrasında düzenlenmiş bulunmaktadır. Tüm bu değerlendirmeden anlaşılacağı üzere kentsel dönüşüm uygulaması özellikle çarpık ve riskli kentleşmenin önüne geçebilmek amacıyla doğru ve düzenli bir biçimde uygulandığı takdirde önemli bir set görevi görebilecek niteliktedir.Bu görevin gerekleriyle ilgili yukarıda bahsettiğimiz gibi devlet- vatandaş işbirliğinin merkez alınması ve kentsel dönüşüm projeleri sonucunda iki tarafında mağdur olmaması gerekmektedir.Bu amaçla iki tarafın mağduriyetlerinin önlenmesi hususu, ilgili kanunda da dikkate alınmış ve bu mağduriyeti engelleyecek düzenlemeler kapsamlı bir biçimde yapılmış bulunmaktadır.

Daha fazlası için iletişim sayfamızdan büromuzla irtibata geçebilirsiniz.